Порушення сну або парасомнії, зустрічаються у 35-45% дітей віком 2-18 років. Загальні розлади сну у дітей включають лунатизм, розмови уві сні, нічні страхи та нічні кошмари.
Вважається, що дитячі парасомнії є доброякісними розладами, спричиненими незрілістю нейронних ланцюгів і здебільшого проходять у підлітковому віці.
Нічні кошмари (nightmares) - повторювані пробудження зі спогадами про страшні сни, зазвичай пов'язані зі страхом,тривогою, гнівом.
Кошмари лякають дитину і можуть турбувати сім'ю, проте з віком вони проходять у більшості дітей.
Прокинувшись від нічного кошмару, дитина може згадати сон у деталях. Порушення сну може погіршити повсякденну діяльність дитини.
Нічні страхи (sleep terrors, night terrors ) - пробудження від сну в нападі явного раптового сильного занепокоєння (часто виявляється гучним плачем або криком). За цим слідує стан явної паніки та відсутності реакції. Очі зазвичай відкриті під час епізоду. Дитина не реагує на батьків, не розуміє що відбувається,може битися,в неї прискорене серцебиття,батьки не можут її заспокоїти.Такий стан триває від 1 до 40 хвилин.Найчастіше відбувається у віці 2 до 8 років. Після пробудження діти нічого не пам’ятають.
Що робити?
Не будити!Сворити безпечні умови, щоб дитина не впала.Часто спроба заспокоїти дитину може викликати зворотню реакцію і подовжити напад.
На щастя ці парасомніі минають самі без лікування.Зменшити частоту виникнення цих станів допоможе гігієна сну.
Гігієна сну, як головний метод корекції.
- -Комфортні умови в кімнаті(температура 20-22 C, вологість 40-60%,темрява, тиша)
- -Тихе і спокійне оточення за 1-2 години до сну(без активних Ігор, телевізору)
- -Легкий перекус перед сном( виключаємо продукти що містять шоколад і кофеїн)
- -Режим сну(вставати в один і той же час и засинати)
- -Ритуали сну(читання книги)
Здоровья вам і вашим малюкам!